Kwitnąca ściana

Pont Max Juvénal, Aix en Provence / Francja / Patric Blanc

Pont Max Juvénal, Aix en Provence / Francja / Patric Blanc

Wody, światła i dwutlenku węgla, a niekoniecznie gleby potrzebują rośliny upiększające ściany budynków w miastach na całym świecie. Ta wyselekcjonowana zieleń okala materialne ściany  nadając życie budynkom, a przechodniom pozwala doświadczać przestrzeni w przyjemniejszy sposób. Gatunki tworzące żywą scenerie miejską na ścianach budynków zostały wymyślone w latach 40-tych XX wieku, by  po 50 latach być na nowo odkryte i spopularyzowane przez francuskiego botanika Patricka Blanca.

Na lotnisku w Kanadzie
Dobrze zagospodarowane przestrzenie, zauważane i doceniane przez mieszkańców, gości, a także osoby tylko przez chwile przebywające na lotnisku w oczekiwaniu na kolejny samolot są z pewnością atutem międzynarodowego lotniska w Edmonton w prowincji Alberta. Bowiem są oni witani przez zieloną ścianę zbudowana z ośmiu tysięcy roślin. Powierzchnia wypełniona zielenią, która zajmuje 1440 metrów kwadratowych przedstawia formacje chmur oraz obrazy słynnych kanadyjskich artystów Emily Carr i Donald Flathe. Cała konstrukcja została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu i posiada wiele pozytywnych cech do których należą między innymi oczyszczanie powietrza i regulacja poziomu wilgoci, a ponadto pobudzanie wrażliwości na piękno. To wszystko sprawia, że jakość powietrza jest lepsza, a podróżujący i pracownicy czują przyjemność doświadczania i przebywania w przestrzeni lotniska.

Zdrowy oddech pubu i hotelu
Nic lepszego, niż kontakt z naturą pomaga ludziom poczuć się zrelaksowanym. Właściciel „Rose of Australia”, pubu w Erskineville w Australii jest tego absolutnie świadomy. By jego goście poczuli się zrelaksowani, zdecydował się zmienić jedną ze zwykłych ścian na tętniącą życiem ścianę wypełnioną zielenią. I nie jest to jedyny przykład koncepcji zielonej ściany, która jest reakcją na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Inny przykład takiej pozytywnej odpowiedzi znajdziemy w Unity Hall Hotel w Balmain/ Australia, w którym zielona ściana posiada automatyczny system nawadniania i stymulacji światła,  a w Royal Hotel w Leichhardt można zobaczyć wspaniałą metamorfozę tego miejsca, które było spowodowane instalacją tarasu w ogrodzie, który widok którego gością mówią: „WOW!”.

Na ulicach Lyonu
Rośliny pomagają oczyścić powietrze, dezynfekując tym samym atmosferę miasta. Lyon, podobnie jak Paryż i wiele innych aglomeracji należy do najbardziej zanieczyszczonych miast. Aby pomóc dbać o dobro wspólne, w Lyonie, obok dworca kolejowego Perrache stworzono zieloną ścianę.  Ta żyjąca fasada składa się z dwunastu kolumn, na których posadzono dziewiętnaście gatunków roślin. Są one odpowiedzialne za filtrację tlenków azotu, tlenków siarki i lotnych związków organicznych. Dzięki temu rocznie około 650 000 m³ powietrza skażonego spalinami samochodowym jest samooczyszczane. To przykład tego, jak architektura harmonizuje się ze środowiskiem czego efektem jest zdrowsza atmosfera miasta i jego mieszkańców.

Niesamowitą osobowością w dziedzinie zielonych ścian jest już wyżej wspomniany Patrick Blanc.  W toku swoich prac jednocześnie podróżuje i odkrywa nowe gatunki roślin, które zapewne znajdą odzwierciedlenie w konstruowanych zielonych ścianach. Jak sam mówi:

„W każdym mieście, na całym świecie, naga ściana może stać się pionowym ogrodem, a tym samym stać się cennym schronieniem dla różnorodności biologicznej. Jest to także sposób, aby dodać naturalnego charakteru do codziennego życia mieszkańców miasta.”

 

Dziękujemy Patricowi Blanc za współpracę.