Lotniska, które są SMART

Samolot skandynawskich  linii SAS  / Lotnisko Oslo Gardermoen / fot. Cities of tomorrow

Samolot skandynawskich linii SAS / Lotnisko Oslo Gardermoen / fot. Cities of tomorrow

Globalizacja to główny czynnik, dzięki któremu został rozwinięty przemysł lotniczy do obecnej postaci. Rosnąca liczba podróży lotniczych i związany z tym ruch pasażerski to najważniejszy bodziec do przekształcania lotnisk. Ich inteligentne koncepcje są wynikiem nowej ery lotnictwa.
Dotychczas lotniska były uważane za dostawców infrastruktury, obecnie uznawane  są za dostawców usług oferujących nowoczesne rozwiązania.

Sydney daje satysfakcję
Australijskie lotnisko chcąc zmniejszyć poziom frustracji pasażerów spowodowany długimi kolejkami, problemami z zagubionym bagażem, czy spóźnionym lotem podjęło współpracę z IBM. W tym celu wykorzystano pakiet SPSS Statistic, czyli zestaw narzędzi do analizy predykcyjnej, które pozwoliły na zestawienie danych z ceł, odpraw bagażowych, przewoźników lotniczych, liczby pasażerów i lotniskowych sklepów. Dzięki temu stworzono usługi dopasowane do zaistniałych problemów, na przykład:  zarządzanie zatorami na parkingu lotniska, poprawę dostępu do salonu pasażerskiego i optymalizację przepływu produktu przez sklepy wolnocłowe. Podjęte działania przyczyniły się do podniesienia poziomu satysfakcji pasażerów jednego z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie.

Linie lotnicze chcą zdrowszej atmosfery
Smart rozwiązania mają na celu również działania prowadzone w zgodzie ze środowiskiem. SAS Scandinavian Airlines, Lufthansa, KLM Royal Dutch Airlines będą w tym roku regularnie dostarczać biopaliwa na lotnisko  Oslo-Gardermoen. Umowa została podpisana ze Statoil Aviation. Dzięki temu lotnisko jest pierwszym portem na świecie bazującym na biopaliwach w codziennej pracy oraz tym, który zrównoważone paliwa będzie wykorzystywać w swojej sieci hydrantowej. Jest to zwrot w kierunku korzystania z biopaliw także w dziedzinie lotnictwa, którego realizacja jest jak najbardziej możliwa.

WI-FI w i wokół malezyjskiego lotniska
Na przestrzeni 100 kilometrów kwadratowych lotniska Kuala Lumpur International działa ogólnodostępna sieć wi-fi.  System Ruckus początkowo  był wykorzystywany do zapewnienia bezpłatnej usługi hotspot  dla klientów lotniska. Obecnie inteligentna sieci wi-fi jest używana przez linie lotnicze, obsługę naziemną i kadrę inżynierską samolotów chcących uzyskać dostęp do szeregu aplikacji. Spójność, niezawodność, wszechstronność jego zasięgu ma odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całego portu.

SMART lotnisko zapewnia inteligentny system dostosowany do istniejącej infrastruktury w celu wykorzystania przestrzeni przez podróżnych. Analiza zachowań społecznych i wymiana informacji: lotnisko-podróżnik-zakupy umożliwia rozwój nowego modelu biznesowego we wdrażaniu urządzeń i aplikacji inteligentnych technologii. Dzięki temu klienci lotniska są usatysfakcjonowani, gdyż otrzymują spersonalizowane treści dotyczące usług, których w danym momencie oczekują.