Dachy usłane zielenią

Dom z zielonym dachem / Oslo / fot. Cities of tomorrow

Dom z zielonym dachem / Oslo / fot. Cities of tomorrow

Mowa o zielonych dachach, które mogą być zaprojektowane na szczycie niemal każdego budynku. Zyskały na popularności szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Izraelu, Australii oraz Tokio, gdzie wyróżniają zarówno dachy fabryk, centrów biznesowych, jak i prywatnych domów.

Zielony dach to małe laboratorium generujące misternie przeplatające się korzyści wpływające na ludzi i przestrzeń. Faktem jest, że rośliny oprócz tego, iż wzbogacają scenerię, w istotny sposób wpływają na poprawę gospodarki wodnej, minimalizując spływ deszczu. Ponadto, pełnią funkcję ochronną przed promieniowaniem UV i dużymi wahaniami temperatur. Ta naturalna cecha sprawia, że usłane zielenią dachy zmniejszają zapotrzebowanie na energię wykorzystywaną do ogrzewania budynków. Oprócz tego posiadają szereg innych cech, które stanowią wartość dodaną do budynków. Są dobrymi izolatorami dźwięku, obniżają poziom hałasu poniżej swojej powierzchni, a więc tam, gdzie przebywają ludzie. Rośliny, które są ich trwałym elementem, pomagają w walce z globalnym ociepleniem, eliminując w procesie fotosyntezy negatywny wpływ dwutlenku węgla. To dodatkowe wsparcie dla środowiska naturalnego na obszarze, gdzie zielone dachy występują. Wszystko to przemawia za tym, by zmieniać tradycyjny dach na zielony, tak by kiedyś  z perspektywy lotu  ptaka zobaczyć piękny zielony dywan w  swoim mieście.

Na dachu ratusza w Chicago

Chicago jest uznawane na jedno z najbardziej zielonych miast w Ameryce. To tam na dachu ratusza w 2001 roku został otwarty zielony ogród o powierzchni 20 300 metrów kwadratowych z roślinami w pełni dostosowanymi do klimatu miasta. W lecie dach City Hall jest dostępny dla każdego. W ten sposób miasto dzieli się z mieszkańcami i turystami pozytywnym efektem jego działania. Działanie służące zmianom w przestrzeni miasta  znacząco zmniejsza efekt miejskiej wyspy ciepła, naturalnie ochładza powietrze i wzbogaca scenerię.

Zielone bussines space

Rośliny dobrze współgrają również z biznesem. Jednym z przykładów jest fabryka Ford Motor w Michigan River Rouge, na terenie której ponad 10 lat temu powstał zielony dach o powierzchni 10,4 ha. Po dzień dzisiejszy utrzymuje pozycję lidera pionierskiej strategii rewitalizacji terenów poprzemysłowych, obywatelstwa korporacyjnego i regeneracji środowiska naturalnego, będąc prawdopodobnie największym zielonym dachem w Ameryce Północnej.

Szare połacie dachów nie są niczym ekscytującym, czego nie można powiedzieć o dachach zielonych.  Handlowa dzielnica w mieście Osaka w Japonii, na terenie której znajduje się 30-piętrowy biurowiec w sąsiedztwie centrum handlowego Namba Parks (o którym pisaliśmy w artykule Zakupy z naturalnym doświadczeniem), wyróżnia się zielonym dachem, który stopniowo wznosi się na jego osiem poziomów. Miejsce to jest pierwszym przystankiem od Kansai Airport, gdzie chętnie zatrzymują się turyści, aby poznać centrum i poczuć się jednocześnie, jak w oazie zieleni.

 

Namba Parka Osaka / Japonia

Namba Parka Osaka / Japonia

 

Warto by idea zielonych dachów zakorzeniła się w nas na dłużej…

Dziękujemy Namba Parks Osaka w Japonii oraz Ford Motor Company za współpracę.

Źródło do materiału filmowego: http:// ford.to/1wdH5yl

  • Karolina

    Jest błąd w tekście, zielony dach fabryki Ford Motor nie miał powierzchni 10,4 ha, tylko 10,4 akrów, co daje ponad 4,2 ha.