Zbliżanie się do wody

Uchwycenie swobody, Tjuvholemn Oslo/ fot. citiesoftomorrow.eu

Uchwycenie swobody, Tjuvholemn Oslo/ fot. citiesoftomorrow.eu

Niegdyś obszary przemysłowe, dzisiaj miejsce, które odpowiadając na potrzeby różnych grup odbiorców, stało się biegunem wzrostu różnorodności. Aker Brygge i Tjuvholmen to założenia urbanistyczne Oslo, które niczym się nie narzucając zapraszają i  pozwalają się doświadczać. Projekt rewitalizacji tego terenu to udana próba wkomponowania potrzeb człowieka w krajobraz stworzony przez naturę.

Uchwycenie swobody
Aker Brygge i Tjuvholmen to założenia urbanistyczne należące do fasady nadmorskiej w Oslo. Założenia te są demonstracją kultury, tradycji, a także kunsztu i estetyki nordyckiej.  Stworzone w bliskim kontakcie z naturą, w pewien sposób poszukują relacji z przyrodą, próbując się do niej dopasować, a z drugiej strony uzupełniają się tak dobrze, że swoboda, która wytworzyła się w tej przestrzeni  jest wyjątkowa.  W całym  założeniu zastosowano proste, organiczne materiały: kamień, drewno. Ta harmonijna relacja przyrody z naturą niczym się nie narzuca, a tylko w bardzo subtelny sposób zaprasza do jej doświadczania.

 Tworzenie różnorodności
Przestrzeń tych założeń jest przepełniona światłem słonecznym, mnóstwo tam osi widokowych, które prowadzą nasz wzrok ku morzu… Całość założenia charakteryzuje się pluralizmem funkcji, często krzyżującymi się ulicami, które zachęcają do skręcania i sprawdzania co kryje się za rogiem. To holistyczne doświadczanie przestrzeni jest możliwe również dzięki humanizacji skali nowych założeń oraz gęstością zabudowy, która nie jest, ani zbyt duża by powodować natłok, ani zbyt mała by odczuwać niedosyt. Aker Brygge i Tjuvholmen tętni życiem od wczesnych godzin porannych, kiedy to przybywają osoby tam pracujące, bądź osoby mieszkające opuszczają domy, by wieczorem powrócić i móc korzystać z wielości funkcji oferowanych przez to miejsce.  Aker Brygge i Tjuvholmen to nie tylko biura, mieszkania, ale także butiki, atelier, kulinaria. Swoją przestrzeń znalazły tam również hotele, Marina oraz Astrup Fearnley Museum of Modern Art.

Doświadczanie przestrzeni
Pomiędzy naturą i architekturą odczuwa się dialog, zrozumienie i akceptację. Przyroda nie chce się narzucać kompleksom budynków, ani odbiorcy. Sama  w pewien sposób korzysta z zabudowy, promenady wchodzącej w skład założenia, która przybliża ją do mieszkańca, gościa, turysty chcącego się do niej zbliżyć. Każdego roku ok. 12 mln odwiedzających ma możliwość doświadczania energii, jaka została wytworzona w tym miejscu. Szczerość, spokój i subtelność sprawiają, że chce się doświadczać tej przestrzeni. Przebywając we wnętrzu założenia, bądź obserwując je z innej części miasta i w nas budzą się emocje: zachwytu, podziwu i uznania nad nordycką architekturą.

 Odpowiedź na potrzeby
Realizacje Akker Brygge i Tjuvholmen stanowią odpowiedź na codzienne potrzeby mieszkańców i gości. Są swego rodzaju próbą realizacji ich interesu, często zupełnie odmiennego, bo mieszkając tam oczekujemy prywatności i komfortu, a przebywając tam przez chwile chcemy, aby miejsce to dało się odczuć jako wspólne dobro. Założenie akceptuje nie tylko potrzeby odbiorców, ale także potrzeby natury. Na obszarze Tjuvholmen przepływające kanały zostały tak wkomponowane w zabudowę, aby ani one nie przeszkadzały, ale też nie zostały w całym tym projekcie pominięte.

 

Dziękujemy VisitOSLO za udostępnienie filmu.